Izplatās vēdera vīrusi!

25.02.2021

Turpinoties korona vīrusa izraisītās slimības COVID– 19  izplatībai, Latvijā ir ieviesta virkne drošības un sociālās distancēšanās pasākumu, kam vismaz teorētiski būtu jāierobežo arī citu vīrusu, piemēram, vēdera vīrusu izplatība.

Neskatoties uz to vēdera vīrusi izplatās. Pastāv vairāki vēdera vīrusu veidi tomēr biežāk sastopamie ir Norvalkas jeb norovīruss, rotavīruss un enterovīrusi. Šogad īpaši aktīvs norovīruss, kas tautā saukts arī par “vēdera gripu”. Slimības raksturīgākās pazīmes ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, kā arī galvassāpes un neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Bērniem biežāk ir sastopama vemšana, bet pieaugušajiem – caureja. Slimības simptomi parasti parādās 24 – 48 stundu laikā pēc inficēšanās, lai gan infekcijas inkubācijas periods var svārstīties no 10 stundām līdz 4 dienām, bet pati slimība ilgst 2-3 dienas. Smagu slimības gaitu un komplikācijas novēro reti. Norovīrusi izplatās tieša kontakta ceļā no personas uz personu vai ar piesārņotu priekšmetu starpniecību.

Lai nesaslimtu ar norovīrusu gastroenterītu, kā pieaugušajiem, tā bērniem jāievēro šādi profilakses pasākumi:

 – bieži jāmazgā rokas – it īpaši pēc tualetes apmeklēšanas, bērnu autiņu maiņas, pirms un pēc ēdiena gatavošanas, pēc kontakta ar slimnieku, kam konstatēta infekcijas slimība;

– nedrīkst ļaut slimam cilvēkam gatavot ēdienus pārējiem ģimenes locekļiem, slimības simptomu laikā strādāt pārtikas uzņēmumā vai bērnu izglītības iestādē;

– slimi bērni nedrīkst apmeklēt bērnu kolektīvus;

– uzturā lietoto krāna ūdeni pirms lietošanas ieteicams uzvārīt; – nedrīkst lietot uzturā nezināmas izcelsmes ledu;

– nedrīkst lietot uzturā nemazgātus augļus un dārzeņus;

– uzturā jālieto tikai termiski pietiekami apstrādātu gaļu un tās produkciju, kā arī vēžveidīgos;

– ja mājās ir norovīrusu infekcijas slimnieks, tā radiniekiem un citiem aprūpētājiem nepieciešams mazgāt rokas pēc katra kontakta ar slimo cilvēku, viņu drēbēm vai gultas veļu, un ar slimnieka istabas aprīkojumu. Slimniekam jāizmanto individuālie uzkopšanas līdzekļi un trauki, nevis jālieto kopējie. Īpaša vērība jāveltī telpu, īpaši tualetes, uzkopšanai un dezinfekcijai. Tualešu sēdvietas, skalošanas ierīču rokturus, roku mazgāšanas izlietņu krānus, virsmas un tualetes durvju rokturus nepieciešams tīrīt un dezinficēt reizi dienā vai biežāk. Šim mērķim var izmantot karstu ūdeni un tirdzniecībā pieejamus mazgāšanas vai dezinfekcijas līdzekļus atbilstoši to instrukcijās norādītajam lietošanas veidam.

Ko darīt, ja parādās vēdera vīruss?

Parādoties vēdera vīrusa simptomiem, vajadzētu palikt mājās un vīrusu pārslimot. Noteikti jāuzņem daudz šķidruma, lai vīruss tiktu izskalots no organisma un atjaunotos zaudētā šķidruma apjoms. Ja ar vēdera vīrusu saslimis mazs bērns noteikti konsultēties ar ģimenes ārstu un vajadzētu palikt mājās.

Rūpēsimies par mūsu bērniem, būsim veseli, ievērosim visus piesardzības pasākumus.

Veselību vēlot,

Medmāsa Tamāra